Share This Article
Szkarlatyna to infekcja bakteryjna, która może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jej objawy obejmują wysypkę, ból gardła, obrzęk gruczołów i gorączkę. Jeśli uważasz, że mogłeś być na nią narażony, ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę i co robić, aby zmniejszyć ryzyko złapania choroby. Znając oznaki i objawy, możesz podjąć niezbędne środki ostrożności, aby się chronić.
Czym jest szkarlatyna u dorosłych?
Szkarlatyna to infekcja bakteryjna, która może powodować czerwoną wysypkę, ból gardła, obrzęk gruczołów i gorączkę. Jest ona wywoływana przez bakterie paciorkowca i znana jest również jako szkarlatyna. Jeśli masz ponad 10 lat i doświadczasz gorączki, bólu gardła, obrzęku gruczołów i wysypki, która wygląda jak swędzące czerwone kropki lub plamy, lub oparzenia słoneczne, możesz mieć szkarlatynę. Objawy u dorosłych obejmują gorączkę zwykle między 38-39 stopni Celsjusza ból gardła (gorszy rano i po jedzeniu/piciu), spuchnięte lub wrażliwe gruczoły (zwykle na szyi, pod pachami lub za kolanami), wysypkę, ból głowy i wrażliwość na światło.
Jakie są przyczyny szkarlatyny u dorosłych?
Szkarlatyna jest wywoływana przez bakterie Streptococcus i może być przenoszona przez kaszel lub kichanie. Jeśli masz bliski kontakt z osobą chorą, np. mieszkasz z nią lub masz kontakt z jej dziećmi, jesteś bardziej narażony na zarażenie. Dzielenie się takimi przedmiotami jak ręczniki, flanelki czy naczynia do jedzenia również może zwiększyć ryzyko zakażenia. Osoby z osłabionym układem odpornościowym, takie jak osoby z HIV/AIDS lub przyjmujące określone leki, są bardziej narażone na zachorowanie. Co więcej, osoby poniżej 5 lub powyżej 10 roku życia, jak również osoby noszące szkła kontaktowe, są bardziej narażone na zachorowanie na szkarlatynę.
Jakie są objawy szkarlatyny u dorosłych?
Gorączka charakteryzuje się zwykle temperaturą w zakresie 38-39C stopni Celsjusza. Ból gardła jest często najgorszy po przebudzeniu lub po spożyciu pokarmu lub płynów, a spuchnięte lub tkliwe gruczoły mogą być obecne na szyi, pod pachami lub za kolanami. Na klatce piersiowej, brzuchu i plecach może pojawić się również czerwona wysypka przypominająca oparzenie słoneczne. Bóle głowy są częstym objawem gorączki, możliwa jest również wrażliwość na światło.
Jak niebezpieczna jest szkarlatyna u dorosłych?
Szkarlatyna zazwyczaj nie zagraża życiu. Jeśli poza tym jesteś zdrowy i przyjmujesz antybiotyki, powinna ona ustąpić w ciągu kilku dni. Jednak należy zasięgnąć porady lekarza, ponieważ w niektórych przypadkach może być ona oznaką poważniejszej choroby podstawowej. Jeśli antybiotyki nie są przyjmowane, a choroba pozostaje nieleczona, szkarlatyna może stać się bardzo poważna i spowodować powikłania, takie jak:
- gorączka reumatyczna;
- powikłania mózgu i układu nerwowego;
- zakażenie dróg moczowych;
- zakażenie wątroby.
Jak leczyć szkarlatynę u dorosłych?
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie szkarlatynę, ważne jest, aby przyjmować antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie robienie tego może prowadzić do dalszych komplikacji. Dodatkowo możesz wykonać kilka czynności, aby wspomóc proces leczenia i zmniejszyć rozprzestrzenianie się infekcji.
- Odpoczywaj w łóżku, gdy masz gorączkę i bierz ibuprofen, by zmniejszyć ból i gorączkę.
- Pij dużo płynów, często myj ręce, trzymaj się z dala od innych ludzi, dopóki wysypka nie zniknie.
- Zmniejsz stres i nie noś soczewek kontaktowych, dopóki infekcja nie zniknie.