Share This Article
Różyczka, znana również jako trzeci stopień odry niemieckiej, jest łagodną infekcją wirusową, która często pozostaje niezauważona. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w dzieciństwie, a większość osób wraca do zdrowia w ciągu dwóch do czterech dni bez żadnych komplikacji. Unikanie różyczki nie jest trudne: szczepienia są powszechnie dostępne i skutecznie zapobiegają chorobie. Jeśli jednak Ty lub Twoje dziecko nie zostaliście zaszczepieni przeciwko różyczce, oto co powinniście wiedzieć o tym wirusie i jego objawach.
Co to jest różyczka?
Różyczka jest klasycznym przykładem infekcji wirusowej, która powoduje łagodne objawy u dzieci, ale może być bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży i ich niemowląt. Choroba rozprzestrzenia się poprzez kontakt z wydzielinami dróg oddechowych i śliną, co oznacza, że różyczką może zarazić się każdy, kto nie został zaszczepiony i jest w bliskim kontakcie z zakażoną osobą. Większość osób zdrowieje po różyczce w ciągu dwóch do czterech dni, choć infekcja może pozostawić po sobie kilka charakterystycznych objawów.
Skąd się bierze różyczka? Przyczyny choroby
Różyczka jest zakaźną infekcją wirusową, którą wywołuje członek rodziny wirusów „Togaviridae”. Różyczka pochodzi z Azji, ale obecnie jest rozpowszechniona na całym świecie. Wirus jest wysoce zakaźny i może być przekazywany z osoby na osobę poprzez kontakt z wydzielinami dróg oddechowych. Jednak u większości osób podatnych na różyczkę nie dochodzi do rozwoju choroby. Mają one nabytą odporność na różyczkę dzięki szczepionce MMR, którą podaje się dzieciom między 1 a 2 rokiem życia. Jaki procent ludzi jest podatny na różyczkę? – Na różyczkę podatne jest 70-80% niemowląt poniżej 1 roku życia. – 10-15% maluchów w wieku od roku do trzech lat jest podatnych na różyczkę. – 90% dzieci w wieku 10 lat i starszych jest podatnych na różyczkę. – 90% dorosłych w wieku 30 lat i więcej jest podatnych na różyczkę. – 5% kobiet w wieku od 20 do 30 lat jest podatnych na różyczkę.
Jak rozpoznać różyczkę? Objawy choroby
Jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka zdiagnozowano różyczkę, warto wiedzieć, jakie są jej objawy. W końcu nie chcesz przecież opuszczać pracy lub szkoły i zarażać innych, jeśli nie musisz. Objawy różyczki obejmują: – Spuchnięte i bolesne węzły chłonne w pachach i pachwinach. – Bóle głowy i stawów. – Łagodną gorączkę. – Ból gardła. – Swędzące czerwone plamy na tułowiu i twarzy. – Wysypka, która pojawia się na twarzy i szyi kilka dni po wystąpieniu innych objawów.
Jak przebiega różyczka u dzieci?
Po okresie inkubacji trwającym od jednego do dwóch tygodni, u dzieci zakażonych różyczką pojawia się lekka gorączka, ogólne złe samopoczucie i wysypka skórna. Objawy zwykle ustępują w ciągu dwóch do czterech dni, ale u niewielkiego odsetka dzieci mogą wystąpić powikłania. Najczęstszym powikłaniem jest utrata słuchu. Różyczka może spowodować przejściowe zakażenie ucha wewnętrznego, powodując utratę słuchu, która ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. W rzadkich przypadkach możliwe jest trwałe zakażenie ucha wewnętrznego, powodujące trwałą utratę słuchu. U dzieci chorych na różyczkę mogą również wystąpić problemy z sercem, stawami, oczami i centralnym układem nerwowym.
Jak przebiega różyczka u dorosłych?
U dorosłych zakażonych różyczką prawdopodobnie wystąpią bardzo łagodne objawy. Niewykluczone są jednak ciężkie powikłania, które wymagają hospitalizacji. Najczęstsze powikłania u dorosłych to utrata słuchu, problemy z sercem i bóle stawów.
Czy różyczka jest niebezpieczna?
Chociaż różyczka nie jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i dorosłych, może być wyniszczająca dla rozwijającego się płodu. Jeśli kobieta zachoruje na różyczkę w pierwszym trymestrze ciąży, istnieje ryzyko uszkodzenia płodu porównywalne z ryzykiem uszkodzenia płodu w wyniku wady wrodzonej lub mutacji genetycznej. Mówiąc inaczej, różyczka może spowodować poważne wady wrodzone w 10-20% ciąż, jeśli matka zachoruje na różyczkę we wczesnym okresie ciąży.