Share This Article
Gruźlica jest zakażeniem bakteryjnym, które dotyka głównie płuc. Jest również znany jako TB, lub konsumpcji i jest niezwykle poważny stan. Nieleczona może rozprzestrzenić się na inne części ciała i stanowić zagrożenie dla życia. Gruźlica jest najbardziej powszechne wśród osób, które żyją w ciasnych warunkach i tych, którzy są zubożali, takich jak uchodźcy, bezdomnych i tych, którzy mają problemy z nadużywaniem substancji. Bakterie wywołujące gruźlicę są przenoszone przez powietrze, gdy osoba z aktywną chorobą kaszle lub kicha. Bakterie te mogą żyć wewnątrz osoby, nie wywołując u niej choroby przez długi czas – nawet lata – po pierwszym kontakcie z bakteriami.
Co to jest gruźlica?
Gruźlica (TB) jest infekcją bakteryjną, która może dotyczyć płuc. Znana jest również jako spożycie. Jest to niezwykle poważny stan. Nieleczona, może rozprzestrzenić się na inne części ciała i stanowić zagrożenie dla życia. Gruźlica występuje najczęściej u osób, które żyją w ciasnych warunkach i u osób zubożałych, takich jak uchodźcy, bezdomni i osoby mające problemy z nadużywaniem substancji. Bakterie wywołujące gruźlicę są przenoszone przez powietrze, gdy osoba z aktywną chorobą kaszle lub kicha. Bakterie mogą żyć wewnątrz osoby nie powodując choroby przez długi czas – nawet lata – po pierwszym kontakcie z bakteriami.
Jakie są objawy gruźlicy?
Ból w klatce piersiowej jest częstym objawem gruźlicy. Nie zawsze jest obecny i może być łagodny. Jest to tępy ból odczuwany w dolnej części klatki piersiowej, tuż nad żołądkiem. Nasila się podczas kaszlu, śmiechu lub wykonywania innych forsownych ruchów. Ból może być odczuwany w innych częściach ciała, takich jak ramię lub plecy, jeśli infekcja się rozprzestrzeniła.
Kaszel jest objawem gruźlicy. Jest on zazwyczaj suchy i uporczywy, a śluz jest odkrztuszany tylko sporadycznie.
Świszczący oddech jest częstym objawem gruźlicy. Jest on spowodowany zwężeniem dróg oddechowych i może mu towarzyszyć gwizd, gdy powietrze przechodzi przez zwężone drogi oddechowe. Oddech jest najbardziej odczuwalny przy wydechu i czasami towarzyszy mu uczucie ucisku w klatce piersiowej.
Jak przebiega leczenie gruźlicy?
Leczenie gruźlicy polega na przyjmowaniu antybiotyków. Zabijają one bakterie wywołujące gruźlicę i zapobiegają ich dalszemu rozwojowi. Do leczenia aktywnej gruźlicy i gruźlicy utajonej stosuje się różne antybiotyki. Aktywną gruźlicę leczy się kombinacją antybiotyków przez 6 do 9 miesięcy, w zależności od rodzaju bakterii wywołujących zakażenie. Leczenie odbywa się w dwóch etapach: faza wstępna z zastosowaniem silnych antybiotyków, a następnie faza kontynuacji z zastosowaniem mniejszych dawek. Najczęstszym rodzajem antybiotyku stosowanym w leczeniu gruźlicy jest izoniazyd. Zazwyczaj przyjmuje się go raz dziennie przez 9 miesięcy. Inne antybiotyki mogą być dodane do leczenia, gdy gruźlica jest ciężka. Należą do nich ryfampicyna, pirazinamid i etambutol.
Jakie jest rokowanie w przypadku gruźlicy?
Rokowanie w przypadku gruźlicy zależy od rodzaju bakterii wywołujących zakażenie, od tego, czy zostało ono wykryte w początkowym stadium, oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Najczęstszy typ bakterii gruźlicy – Mycobacterium tuberculosis – można leczyć antybiotykami przez okres kilku miesięcy. Trudne do leczenia są przede wszystkim inne, rzadziej występujące rodzaje zakażeń bakteryjnych. Jeśli infekcja zostanie wykryta w początkowym stadium i jeśli pacjent jest ogólnie sprawny, rokowania są dobre. Jeśli jednak pozwoli się na postęp infekcji, może ona być bardzo poważna i trudna do wyleczenia, z wysokim ryzykiem rozprzestrzenienia się bakterii na inne części ciała. Jeśli tak się stanie, rokowanie jest złe. Nieleczona gruźlica jest śmiertelna nawet w połowie przypadków.